MI A VEGANIZMUS ÉS HOGYAN LEHETSZ TE IS VEGÁN?

Bár a legtöbben azt gondolják, hogy tudják mit jelent az, ha valaki “vegán” életmódot követ, a valóság az, hogy a veganizmust meglepően gyakran félreértelmezik vagy a vegetáriánus étrend kibővített változataként ismerik.
MI A VEGANIZMUS ÉS HOGYAN LEHETSZ TE IS VEGÁN?

Mi a veganizmus?

A “vegán” szót legtöbbször ételekkel kapcsolatban lehet hallani:
egyre több vegán receptet, vegán éttermet és a boltokban egyre több “vegán” jelzéssel ellátott terméket lehet megtalálni.

Már most fontos kijelenteni, hogy A VEGANIZMUS NEM ÉTREND!
Talán ebből a félreértésből ered a mindenevők által oly gyakran ismételt kérdés:

Az én döntésem, hogy mit eszem. Miért akarod rám erőltetni az étrendedet?

Bár hatással van az ember étkezésére is, a veganizmus sokkal több annál, hogy hús helyett zöldséget veszünk le a boltok polcairól.

A veganizmus olyan filozófia és életmód, amely – amennyire lehetséges és kivitelezhető – igyekszik kizárni az állatok kizsákmányolásának és kegyetlen bánásmódjának minden formáját az élelem, a ruházat vagy bármilyen más cél érdekében; és ennek kiterjesztésével elősegíti az állatmentes alternatívák kifejlesztését és használatát.
The Vegan Society

A veganizmus tehát egy olyan életszemlélet, amely elítéli az állathasználatot és törekszik azt felszámolni. A vegánok ezt többek között a vásárlási döntéseiken keresztül kommunikálják az állatokat kizsákmányoló iparágak felé. Nem vásárolunk állati eredetű ruhákat, ételeket, állatokon tesztelt kozmetikai termékeket, házi kedvenceket, nem járunk állatkertbe, cirkuszba vagy lóversenyre. Így nem támogatjuk a pénzünkkel az állatkínzó vagy állatokat bármilyen formában használó rendszereket.

De miért van erre szükség?

Köztudott, hogy a disznók intelligensebbek a kutyáknál, sőt még a három éves gyerekeknél is. Ahogy egy kutya, macska vagy bármilyen állat, akivel megosztjuk otthonainkat, a “haszonállat” kategóriába beskatulyázott érző lények is ragaszkodnak az életükhöz. A tyúkok, tehenek, halak, bárányok és pulykák is ugyanúgy képesek örömöt, kötődést és fájdalmat érezni, mint egy kutya vagy akár egy ember, így semmi lényegesben nem különböznek tőlünk. Ragaszkodnak a gyerekeikhez, a szabadságukhoz és az életükhöz. A hús, tej és tojásipar ezektől fosztja meg az állatokat. Bezárva tartják, és erőszakkal szaporítják őket, majd elveszik tőlük, és levágják a gyerekeiket. 

A veganizmus azért szükséges, mert ez mind feleslegesen történik.

A Pécsi Tudományegyetem dietetikai kara, a Magyar Egészségmegőrzési és Életmódorvostani Egyesület (MOTE),  a több mint százezer tagot számláló Academy of Nutrition and Dietetics, kanadai, brit, ausztrál és más dietetikai szervezetek is kimondják, hogy a növényi étrend megfelelő az élet minden szakaszában, beleértve a csecsemő és idős kort, várandósságot és szoptatást, illetve az aktív sporttevékenységet is. Vagyis az emberi szervezetnek nincs szüksége húsra, tejre vagy tojásra és egy jól összeállított növényi étrenddel ezek mind elkerülhetők. A kozmetikai termékek könnyen kiválthatók “vegán” jelzéssel ellátott termékekkel, amik sem minőségben, sem árban nem különböznek az állatokon tesztelt párjaiktól, valamint a bőrből vagy gyapjúból készült ruháknak is rengeteg, állat-mentes alternatíváját lehet megvásárolni.

Pécsi Tudományegyetem, Orv. Hetil., 2016:
Magyar Egészségmegőrzési és Életmódorvostani Egyesület (MOTE) szakmai állásfoglalása
https://eletmodorvostan.hu/szakmai-allasfoglalas/
Academy of Nutrition and Dietetics:
Kanadai Dietetikusok Szövetsége:
Physicians Comittee for Responsible Medicine:

A társadalom elítéli a felesleges állatkínzást, mégis fizet érte és ezzel támogatja minden nap.

Ennek az ellentmondásnak meg kell szűnnie, mivel évente több milliárd ártatlan áldozata van a nem-vegán életmódot követők informálatlan döntéseinek (70 milliárd “haszon”állatot és több billió vízi állatot gyilkolunk meg minden évben).
Szerencsére egyre több információ áll rendelkezésünkre az állatokat kizsákmányoló iparágak hazugságairól és az állattartás valódi arcáról. Ha nem lenne elég a tudat, hogy elveszik élni akaró, érző lények életét, akkor a “Dominion” (Uralom) vagy az “Earthlings” (Földlakók) című dokumentumfilmeken keresztül lehet részletesebben megismerni az állatkizsákmányoló rendszerek működését (bár ezek külföldi felvételeket használnak, nem különböznek a hazai standardoktól).
Felismerted, hogy az állatok nem érdemlik meg azt a sorsot, amit az állattenyésztés rájuk erőltet és megértetted, hogy ennek a megállításában neked is szereped van. Hogyan tovább?

Mi kell ahhoz, hogy elkezdhesd a vegán életmódot?

Ételek terén szerencsére egyre könnyebb kiigazodni.

Legyen az rántott”hús” gombából, “túrós”csusza tofuból és padlizsánból vagy kolbász gabonából, szinte minden állati eredetű összetevőt tartalmazó ételnek létezik vegán verziója, amihez receptek megtalálhatóak online vagy készételként kaphatóak a boltokban. Mindenevőként is sok növényi alapú ételt ismerünk, de általában köretként tekintünk rájuk. Ezek is kisebb változtatásokkal, teljes értékű reggelikké, ebédekké és vacsorákká válhatnak.

A bab, lencse, borsó, gomba, zöldségek, gyümölcsök, olajos magvak mind könnyen és gyakran a húsnál is olcsóbban beszerezhető összetevők, amik egy egészséges növényi étrend alapját képezik. Növényi tejek, tejszín és tejföl terén is 3-4 féle opcióból lehet választani, amik szintén megtalálhatóak minden élelmiszerboltban.

Megtehetjük, hogy ragaszkodunk a magyaros ízekhez (létezik vegán gulyás, palacsinta, kolbász, pörkölt, paprikás, halászlé – mind csak fűszerezés kérdése) vagy kipróbálunk új, más kultúrákból származó ételeket. Vegánként nem, hogy nem szűkölködünk finom ízekben, hanem többféle és változatosabb kulináris élményben lehet részünk.

Receptekért, étrend-kiegészítőkről szóló cikkekért és inspirációért az alábbi weboldalakat ajánljuk:

Az Vagy Amit megteszel

Prove Receptek

Vegán Helyettesítők

Minden a B12-ről

Milyen éttermekben találok növényi alapú ételeket?

Növényi étrendes étteremből is egyre több található meg, elsősorban Budapesten.
A Happy Cow applikációban minden információ rendelkezésre áll ezekről a lehetőségekről és a térkép opcióval mindig könnyen megtalálható a hozzád legközelebb eső vegán étterem.

Az állatkísérletek támogatása is teljesen szükségtelen.

Vannak már hatékonyabb módszerek a kozmetikumok és gyógyszerek tesztelésére. Egyre több állatkísérlet-mentes labor létezik, ahol nyulak, kutyák, majmok vagy patkányok kihasználása nélkül folynak kísérletek, szövettenyészetes, számítógépes vagy 3D nyomtatásos eszközökkel. Ezzel kapcsolatban itt lehet további információkat találni:

Vegán kozmetikai termékekből is egyre nagyobb a választék és egyre több tusfürdőn, samponon, parfümön és dezodoron lehet megtalálni a “vegan”, “certified vegan”, “not tested on animals” vagy “cruelty-free” jelzést. Ezek a termékek nem tartalmaznak állati eredetű összetevőket és nem használtak állatkísérleteket a tesztelésükhöz. Ilyen termékek például DM üzletekben mindig kaphatóak. Az alábbi oldalakon sminkekhez és egyéb kozmetikumokhoz is található útmutató:

Vegánnak lenni sokkal inkább egy semleges pozíció, mint mindenevőként élni.

Elsősorban nem új szokások megtanulásáról szól, nem állít új kihívásokat az ember elé, hanem régi, felesleges és másoknak ártalmas szokások elhagyására fókuszál. Nem járunk állatokat használó sporteseményekre, nem tapossuk el a bogarakat, nem vadászunk, nem horgászunk és nem vásárolunk állati eredetű termékeket. Elhagyunk minden fajista gondolkodásból származó viselkedést és mindent megteszünk, hogy megadjuk az élethez és a szabadsághoz való jogot az állatoknak, akikkel megosztjuk a bolygónkat.

FAJIZMUS?

Végezetül szeretnénk definiálni egy szót, ami egy elengedhetetlen része a vegán életmódnak. A fajizmus az a gondolkodásmód, amiből minden állathasználat ered, a nagymama kertjében élő tyúkoktól a nagyüzemi állattartásig. A fajizmus egy olyan kimondatlan, általában fel sem ismert hitrendszer, amely arra ösztönöz minket, hogy uralkodjunk az állatok felett. Ez okot ad arra, hogy egyes állatokat tárgyiasítsunk, tenyésszünk, felhasználjunk és megöljünk, míg másokat házikedvenc státuszban és családtagként tartsunk, pedig semmilyen lényeges különbség nincs köztük vagy köztünk, hiszen mindannyian érzünk fájdalmat.

A veganizmus ezt a gondolkodásmódot hivatott megszüntetni. Vegánként egy olyan világ kialakításában vehetünk részt, ahol egy érző lény életének az értékét és a vele való helyes bánásmódot nem az alapján ítéljük meg, hogy mit tudunk elvenni tőle, hanem tiszteletben tartjuk a háborítatlan élethez való jogát. Egy olyan korban élünk, ahol vegánnak lenni nem jár lemondásokkal. A vegán életmód követése egy erkölcsi minimum és eljött az ideje, hogy ezt felismerjük, változzunk és akár csak a vásárlási döntéseinkkel, állatmenedékek támogatásával vagy akár utcai aktivizmus formájában felszólaljunk az állatkizsákmányolás ellen.

Végezetül, ha tettrekész vagy és szeretnél tenni az állatokért csatlakozz a budapesti, győri, debreceni vagy székesfehérvári csapatainkhoz, írj nekünk üzenetet vagy keress minket a közösségi média felületeken.

Hasonló cikkek

Az állatkertek valódi arca

Az állatkertek valóban a fajfenntartásért és az állatok visszavadításáért küzdő, természetvédő létesítmények? Vagy inkább profitorientált szórakoztatóipari egységek érző lények kárára? Állatkerti múlttal bíró szakember segítségével igyekszünk a kérdéseket megválaszolni.

Miért ne támogassuk a tejipart?

Mi a baj a tejjel és a tejtermékekkel?
A tehénnek az a rossz, ha nem fejik meg?
Miért nem elég vegetáriánusnak lenni?
Ebben a cikkben ezekre és a tejiparral kapcsolatban felmerülő további kérdésekre is választ adunk.