A háztáji csirketartás árnyoldalai

- Én csak háztáji tojást eszek. - A nagyi tyúkjai boldogan élnek a hátsókertben - Szerintem óriási különbség van a háztáji és az ipari tyúktartás között. - Mit csináljak a tojással, dobjam ki? Az ehhez hasonló kérdésekkel, kijelentésekkel naponta találkozhatunk, amikor nemet mondunk egy rantottára vagy egy szelet süteményre. Majd pedig az ezután következő, csodálkozó, döbbent tekintetek után nem árt felvértezni magunkat néhány hasznos ténnyel, amik válaszul szolgálhatnak hasonló helyzetekben.
A háztáji csirketartás árnyoldalai

Kezdjük az elején

Mindennek az alappillére, hogy aki vegán, az állatok mindennemű kihasználását elutasítja, nem csak azt, ami közvetlenül a halálukat okozza. Visszatérő érv a tojótyúkot tartó emberek részéről, hogy gondoskodnak róla és szeretik. A probléma ezzel a nézőponttal az, hogy úgy tekintenek a tojásra, mint egy termékre, az állatra pedig úgy, mint ennek az előállítójára. Ez az ipari állattartás létezésének az oka,  miszerint nem az állatot látjuk bennük, hanem az árucikket. 

Egy élet ára

Erős párhuzam hozható az állattartás és a rabszolgatartás között. Hiszen a rabszolgaságban az embereket gazdáik személyes tulajdonaként kezelik és anyagi javakként adják-veszik, a tyúkok esetében nevetségesen olcsón, 1500 forintért, ami kevesebb, mint egy doboz Marlboro ára. Ezen felül minden amit csinálnak, szintén az urukat illeti. Egy rabszolgának nincs saját tulajdona. Ura dönt az élete felett, szabadon megkínozhatja és megölheti bármikor.

Tanult tehetetlenség

Sajnos a legtöbb hátsókertes tyúktartó megöli a tyúkot, ha beteg lesz vagy már nem tojik, mert egyrészt olcsóbb levágni mint fizetni a gyógykezelést, másrészt ha már nem hoz hasznot, feleslegesnek tartja életben tartani, mivel nem látja másnak, mint egy termelőegységnek, akiről csak addig éri meg gondoskodni, amíg a termékével, a tojással fizet neki. A halálával ráadásul a teste is hasznot hoz számára.
Sokan érvelnek azzal is, hogy ha a tyúk nem akarná, hogy elvegyék tőle a tojását, nem engedné át ilyen könnyen. Ezt a pszichológiai állapotot tanult tehetetlenségnek nevezzük: az állatok megtanulták, hogy akár engedik, akár nem, úgyis elveszik tőlük a tojást, ezért nem küzdenek feleslegesen.

A természet elkorcsosítása

Pedig az állatnak szüksége van a tojásában lévő tápanyagokra, amelyeket az emberi beavatkozás  következtében extrém módon megnövekedett tojásrakás hatására elveszít.
A bankívatyúk, a házityúk őse, évente 10-12 tojást rakott, míg a házityúk a szelektív tenyésztésnek köszönhetően 300-at. Mintha egy nőnek a rabszolgatartói úgy manipulálnák a testét, hogy mindennap menstruáljon.
Ezeknek a pótlására a tyúkok gyakran megeszik a saját tojásaikat, amit a gazdáik, akik profitot látnak az állatban, a renitensen viselkedő egyed kivégzésével “jutalmaznak”.

Összeérnek a szálak

A hátsókertes tyúktartás mellesleg ugyanúgy a tojásipar része, hiszen a legtöbb hátsókertes tojótyúk tenyésztőtől kerül az emberhez, amivel a tyúkok folyamatos tenyésztését támogatják.

"Superfood"

A legújabb kutatási eredmények alapján a tojássárgája közismerten magas koleszterintartalma mellett aggályos a magas foszfatidilkolin tartalma is, amelyet a bélbaktériumok trimetil aminná, majd a máj egy TMAO nevű vegyületté alakítja. A 4007 páciensen (Cleveland Klinika, USA) elvégzett vizsgálatok alapján megállapították, hogy 2,5-szer magasabb a 3 éven belül kialakuló szívinfarktus, stroke és egyéb érrendszeri betegségek következtében kialakuló halál esélye azoknál, akiknél a felső tartományban van a TMAO szint. A tojásfogyasztással pedig egyenes arányban áll a TMAO szint emelkedése. 
(Miller CA, Corbin KD, da Costa KA, Zhang S, Zhao X, Galanko JA, Blevins T, Bennett BJ, O’Connor A, Zeisel SH. Effect of egg ingestion on trimethylamine‐N‐oxide production in humans: a randomized, controlled, dose‐response study. Am J Clin Nutr. 2014;100:778–786. DOI: 10.3945/ajcn.114.087692. [Europe PMC free article] [Abstract] [CrossRef] [Google Scholar])
Egy ideje már ismert tény az is, hogy a tojásfogyasztás növeli a 2-es típusú diabetes kialakulásának rizikóját, amelyet számos közelmúltban végzett metaanalízis megerősít .
(Wang Z, Bergeron N, Levison BS, Li XS, Chiu S, Jia X, Koeth RA, Li L, Wu Y, Tang WHW, et al. Impact of chronic dietary red meat, white meat, or non‐meat protein on trimethylamine N‐oxide metabolism and renal excretion in healthy men and women. Eur Heart J. 2019;40:583–594. DOI: 10.1093/eurheartj/ehy799. [Europe PMC free article] [Abstract] [CrossRef] [Google Scholar])
Görögországban, ahol legfőképpen a mediterrán diéta a jellemző, a tojásfogyasztással összefüggő negatív hatások azonosítása szembetűnő volt. A mediterrán étrendben a tojásfogyasztás világszinten alacsony, heti 0-4 db között mozog.  A görög nemzetiségű cukorbetegekben napi 1 tojás elfogyasztása az ötszörösére emelte a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásának esélyét, és már napi 10 gramm tojás (ami egy nagyobb tojás 1/6 része) is 54%-kal növelte a szív- érrendszeri megbetegedés rizikóját. 
(Argyridou S, Zaccardi F, Davies MJ, Khunti K, Yates T. Relevance of physical function in the association of red and processed meat intake with all‐cause, cardiovascular, and cancer mortality. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2019;29:1308–1315. DOI: 10.1016/j.numecd.2019.06.019. [Abstract] [CrossRef] [Google Scholar]) 
Egy 2019-es tanulmány, amely 29615 amerikai adatainak összevont elemzése során készült és átlagosan 17,5 évig követték nyomon a résztvevőket, bizonyította, hogy a bevitt mennyiségtől függően arányosan emelkedik a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának rizikója mind az étrendi koleszterin, mind pedig a tojásfogyasztás vonatkozásában.
(Zhong VW, Van Horn L, Cornelis MC, Wilkins JT, Ning H, Carnethon MR, Greenland P, Mentz RJ, Tucker KL, Zhao L, et al. Associations of dietary cholesterol or egg consumption with incident cardiovascular disease and mortality. JAMA. 2019;321:1081–1095. DOI: 10.1001/jama.2019.1572. [Europe PMC free article] [Abstract] [CrossRef] [Google Scholar])
Mindemellett egy 2020-as metaanalízis, amely 32 kohorsz kísérletet vizsgált 715128 résztvevővel, akiket 3,5-32 évig kísértek nyomon, kimutatta, hogy a növényi eredetű fehérjeforrások fogyasztása egyértelműen alacsonyabb kardiovaszkuláris elhalálozáshoz vezet.
(Naghshi S, Sadeghi O, Willett WC, Esmaillzadeh A. Dietary intake of total, animal, and plant proteins and risk of all cause, cardiovascular, and cancer mortality: systematic review and dose‐response meta‐analysis of prospective cohort studies. BMJ. 2020;370:m2412. DOI: 10.1136/bmj.m2412. [Europe PMC free article] [Abstract] [CrossRef] [Google Scholar]).

Megoldás

A csirketartás legjobb módja mindezek fényében a mentés és az örökbefogadás, az állat kihasználása nélkül, háziállatként gondoskodva róla, akár egy kutyáról vagy egy macskáról. Hiszen őket sem azzal a szándékkal fogadjuk örökbe, hogy valamilyen hasznot hajtsanak számunkra, egyszerűen csak a családunk tagjának szeretnénk tudni és mindet megteszünk azért, hogy hosszú egészséges életet élhessenek. Ezért is fontos visszaadni a tyúkoknak a tojásukat, hiszen szükségük van a benne lévő tápanyagokra az egészséges csontozat és szervezet fenntartásához.
 
Mégjobb megoldás lehet a Deslorelin alkalmazása, amely egy  hormonális implantátum, ami leállítja a tyúkok ovulációját, így nem tojnak tojást, de cserébe egészségesebbek lesznek és tovább élnek, hiszen rengeteg olyan fertőzéstől, betegségtől, kimerültségtől megóvjuk vele az állatot amit évi 300 tojás rakása okozhat.
 
Ilymódon az állat akár 11 évig is elélhet egészségesen, ellentétben a tojásiparban élő társaikkal akiket 1-2 éves korukban levágnak.

Hasonló cikkek

Az állatkertek valódi arca

Az állatkertek valóban a fajfenntartásért és az állatok visszavadításáért küzdő, természetvédő létesítmények? Vagy inkább profitorientált szórakoztatóipari egységek érző lények kárára? Állatkerti múlttal bíró szakember segítségével igyekszünk a kérdéseket megválaszolni.

Miért ne támogassuk a tejipart?

Mi a baj a tejjel és a tejtermékekkel?
A tehénnek az a rossz, ha nem fejik meg?
Miért nem elég vegetáriánusnak lenni?
Ebben a cikkben ezekre és a tejiparral kapcsolatban felmerülő további kérdésekre is választ adunk.