A vadászat és vadgazdálkodás árnyoldalai
Mi a vadgazdálkodás?
Hivatásos vs. hobbivadász
2021-es adatok szerint Magyarországon összesen több mint 68000 a vadászok száma, amelyből mindössze közel 2800 a hivatásos, míg több mint huszonháromszor ennyi a sport-, azaz hobbivadász.
A vadállomány nagyságára ezzel szemben csak becsült adatok vannak. Ráadásul hivatásos vadászok bevallása szerint az adminisztrált terítékadatok valóságtartalma is sokszor kétségbe vonható.
Magyarországon jelenleg vadászható vadfajok
Nagyvadfajok:
gímszarvas, dámszarvas, őz, muflon, vaddisznó és szikaszarvas
Apróvadfajok:
mezei nyúl, üregi nyúl, fácán, fogoly, vörös fogoly, nyári lúd, vetési lúd, nagy lilik, kanadai lúd, nílusi lúd, tőkés réce, szárcsa, erdei szalonka, örvös galamb és balkáni gerle
Egyéb apróvadfajok:
róka, aranysakál, nyest, házi görény, borz, pézsmapocok, nyestkutya, mosómedve, dolmányos, szarka és szajkó
Magyarországon jelenleg legális vadászati módszerek
Egyéni vadászat
Kategóriák:
les vadászat, cserkelés, barkácsolás, egyéni apróvad vadászat, vízi járműről történő vadászat.
Vadászható:
nagyvad fajok közül: gímbika, dámbika, őzbak, muflonkos, szika szarvas
apróvad fajok közül: erdei szalonka.
Társas vadászat
Kategóriák:
nagyvad társas vadászat (terelő- és hajtóvadászat), apróvad társas vadászat (kereső, illetve hajtóvadászat).
A solymászat és mára az agarászat (ismét, kizárólag magyar agárral mezei nyúlra (társas), rókára, illetve sakálra) egyéni és társas vadászatként is művelhető.
Egyéni és társas vadászat esetén is vadászható:
nagyvad fajok közül: gímtehén, ünő, borjú, dámtehén, ünő
borjú, muflonjuh, jerke, bárány, őz suta, gida (e vadfajok hajtásban nem, csak terelő vadászaton
vadászhatók).
apróvad fajok közül: üregi nyúl, mezei nyúl, fácán, fogoly, vörös fogoly, nyári lúd, vetési lúd, nagy
lilik, kanadai lúd, nílusi lúd, tőkés réce, szárcsa, örvös galamb, balkáni gerle, róka, aranysakál, nyest, házi görény, borz, pézsmapocok, nyestkutya, mosómedve, dolmányos, szarka és szajkó.
A vaddisznó ivar és kor megkülönböztetés nélkül egyéni vadászaton, terelővadászaton és
hajtóvadászaton egyaránt elejthető.
A vadász narratíva
A vadászok törekednek azon tézis fenntartására, amely szerint evolúciósan az emberi faj ökológiai egyensúlyt fenntartó szerepkörrel van felruházva, ennek értelmében mintha nélküle kivitelezhetetlen lenne az élőlények, a természetes élettereik és a környezet harmonikus együttműködésének megteremtése. Az igazság ezzel szemben az, hogy természetes állapotok közt az emberi fajra semmilyen komolyabb állományszabályozó szerep nem hárul. Ezzel szemben pont az emberi faj az, aki tevékenységeivel az ökológiai egyensúlyt felborítja, majd ennek orvoslásának látszatát fenntartva komoly érdekek mozgatta gazdálkodási tevékenységet folytat, vadgazdálkodás címén.
Természetes, azaz emberi beavatkozástól mentes körülmények között, minden egyes fajnak megvan a maga szerepe, ökológiai fülkéje, amit betölt az adott környezetben. Ennek megfelelően, ökológiai értelemben, az eredeti környezetükben nem léteznek „káros” és „hasznos” élőlények. Ezekbe a kategóriákba az ember önkényesen, saját szempontjait alapul véve skatulyázza az egyes élőlényeket. Ráadásul, sokszor az eltérő gazdálkodási érdekek függvényében, ugyanazon fajok hol „károsnak”, hol „hasznosnak” minősülnek. Szintén az emberi tevékenység következményeként előfordul, hogy az ember az adott környezetben idegen, más környezetből kiragadott fajokat terjeszt el, amelyek ezen mesterséges beavatkozás hatására ökológiai értelemben „károssá” válhatnak. Ezeket nevezzük invazív, idegenhonos fajoknak.
Mára Európa egyes területein olyan mértékű környezetátalakító tevékenységet folytatott az ember, hogy az eredeti, természetes állapotok már nem helyreállíthatóak. Nincs esélye az egykori állományszabályozó csúcsragadozók megtelepedésének. Nincsenek számukra (sem) megfelelő nagyságú élőhelyek, egybefüggő erdőségek, mert az ember a fragmentáló tevékenységével településekkel, azokhoz kötődő ipari létesítményekkel, mezőgazdasági területekkel és utakkal szabdalta azokat fel.
Ilyen megközelítésből még alátámasztottnak is tűnhet az az indok, amire a vadgazdálkodás hivatkozik, miszerint neki kell a hiányzó, a vadállományt a predációval kontrolláló csúcsragadozókat pótolni.
A valóság
A probléma ezzel az, hogy nem ezt teszik.
Jelenleg a vadgazdálkodás egy olyan gazdasági tevékenység, aminek piaci alapon kell
rentábilisnak lennie. Így az elsődleges célja nem egyfajta dinamikus ökológiai egyensúly
létrehozása és fenntartása, hanem profit létrehozása haszonvadakkal történő gazdálkodás révén.
Ennek pedig az a következménye, hogy a szintén haszonvadakat is vadászó, egyébként természetes szelektor ragadozókra konkurensként tekintenek. (Tegyük ehhez hozzá azt, hogy a távcsöves puska, a legjobb szándék és a legnagyobb szakértelem mellett sem pótolhatná a ragadozók természetes szelekcióját.)
Mint fentebb látható, a ragadozók jó része a mai napig, akár egész éven át gyéríthető folyamatosan, a szaporodási, kölyöknevelési időszakot is beleértve. Egykoron a “dúvad” fogalom takarta ezt részben.