Külföld
A DXE egy precedens értékű per által megalapozta az állatmentéshez való jogot
Wayne Hsiung és Paul Picklesimer megmentett 2 beteg kismalacot, Lily-t és Lizzy-t a Smithfield cég sertéstelepéről. Dokumentelták a körülményeket és ezzel bizonyították, hogy ezek az állatok megfelelő állatorvosi ellátás nélkül nem élték volna túl, így semmiképpen sem lopásról volt szó. A pert megnyerték, ezáltal a jövőben az aktivisták azzal számolhatnak, hogy joguk van beteg és szenvedő állatokat kiszabadítani privát területről.
Az Animal Rebellion látványos akciók segítségével helyi és nemzetközi média figyelmet generált, és a növényi alapú mezőgazdaságra való átállást követelte
A stop the supply of dairy kampány keretében gazdasági károkat okoztak a tejiparnak, lefújták a Big Bent fehér festékkel, kiöntötték a tejet a szupermarketben ezáltal a társadalom és a döntéshozók kénytelenek voltak szembesülni azzal a problémával, hogy a tejipar nem csak az erőforrásaink pazarlása, de az állatokra emberekre és környezetre gyakorolt károk felbecsülhetetlenek, ezért a növényi alapú mezőgazdaságra való átállással nem lehet tovább várni. Ezután elit éttermeket foglaltak el, és beagle-eket mentettek kísérleti laborokból.
Stephania Ferrario és Tash Peterson hatására világszerte fehérneműs modellek hívták fel a figyelmet az állatok jogaira
Stefania Ferrario fehérneműmodell zseniális ötlete, amiben ötvözte azt, amit a munkája keretein belül csinál, az állatjogi aktivizmussal meglehetősen hatékonynak bizonyult, és ezáltal az interneten keresztül az állatjogi üzenet milliókhoz jutott el. Az Unchained Tv dokumentumfilmet is készített róla.
A Victoria Secret nem használ többé kasmírt
A PETA-val való találkozó után a Victoria Secret lemondott a kasmír használatáról! A fehérnemű-, illat- és testápoló, valamint divatárukereskedő cég csatlakozik számos más márkához világszerte, amelyek betiltották a kegyetlenség útján előállított anyagot. A kasmírgyapjú állati eredetű szálasanyag, amelyet a kasmírkecske pehelyszőréből nyernek.
A Meat the Victims aktivistái 50 kiscsibének az életét mentették meg
Nagyjából 100 izraeli aktivista elfoglalt egy baromfi keltető üzemet, ahonnan biztonságos helyre vittek 50 egynapos kiscsibét, akik mivel hímneműnek születtek, a darálóban végezték volna. Néhány aktivista a darálóhoz pillanatragasztózta magát, ezzel szolidarítást vállalva az áldozatokkal és tanúbizonyságot adva az elszántságukról.
Az Animal Liberaton Front néhány sikere a 2022-es évből
- 13 vadászles tönkretétele (Szerbia)
- 40 csirke felszabadítása (Olaszország)
- 8 bárány megmentése egy farmról (UK)
- 4000 nyérc felszabadítása (USA)
Új állatjogi dokumentumfilmekkel lettünk gazdagabbak
A “Slay” című dokumentumfilm a divatipart mutatja be az állatok szemszögéből.
A “The Land of Ahimsa” megkérdőjelezi, hogy az erőszakmentességet olyan fontos értéknek tartó indiai emberek, valóban összhangban cselekszenek-e az értékrendjükkel.
A “Just Animals” egy finn dokumentumfilm amiben egy nagyipari állattartásban szenvedő állatokat dokumentáló aktivista élettörténetét ismerhetjük meg.
A “Hogwood” című dokumentumfilm segítségével az angol sertésfarmok sötét világába nyerhetünk betekintést.
Magyarország
Plakátkampány
A Hungarian Animals Rights Corps (HARC) megvalósította Magyarország első állatjogi plakátkampányát. Az állatjogi üzenetek Debrecenben, Miskolcon, Győrben és Budapesten voltak láthatóak.
Állatos cirkuszok elleni tüntetések
A VAM aktivistái 4 különböző városban álltak ki a cirkuszi állatok jogaiért. (Debrecen, Győr, Balatonlelle, Dunaújváros)
Böllérfesztivál tüntetés
A VAM és a HARC aktivistái a kakucsi böllérfesztiválra tüntetést szerveztek és súlyos állatkínzást dokumentáltak, ami miatt a Malacvédő Alapítvány feljelentést tett, és a bíróságon bizonyítékként bemutatt felvételeknek köszönhetően félmillió forint pénzbűntetésre ítélték az elkövetőket.
Jótékonysági szendvicskészítés
A Maveg és a VAM tagjai több mint 10 000 vegán szendvicset készítettek az ukrán menekülteknek.
Gyűjtés az állatoknak
A HARC sikeres gyűjtéseket szervezett a Malacvédő Alapítványnak és a Mini Farm – Mini Menedéknek. A pénzből új malacházakat, vályúkat, takarmányt, gyógyszereket vettek és orvosi számlákat fizettek ki.
STOP IDITAROD Tüntetés
Az Una Terra a VAM és a Peta aktivistái tüntettek a szánhúzó kutyákért.
Nemzeti Vágta Tüntetés
A HARC demonstrációt szervezett a Nemzeti Vágta ellen, majd másnap diszruptív megmozdulást hajtott végre a hősök terén.
FISH FEEL PAIN
Az idei évben Magyarországon, először szerveztek demonstrációkat Fonyódon (HARC) és Szegeden (VAM) a halakért. A tiltakozásokat óriási médiavisszhang követte.
VEGAN SUNDAY MARKET
A Vegan Sunday Market szervezői idén is sok embert értek el. Az általuk szervezett előadások idei témái közt szerepelt az állatjogi aktivizmus, az életmódváltás, a fenntarthatóság és a növényi étrend.
NARD
Magyarországon első alkalommal megrendezésre került a National Animal Rights Day, ahol megemlékeztünk az állatipar áldozatairól, és aláírtuk az állatjogi nyilatkozatot.
8 Csirke megmenekült
Egyik magyar aktivista 8 csirkét mentett meg, akik egyébként a tojásipar és a vágóhíd áldozatai lettek volna. Neki köszönhetően már biztonságos helyen vannak, ahol nem veszik el a tojásaikat és nem vágják el a torkukat.
Zárják be a vágóhídakat!
Aktivisták tüntettek az Igazságügyi minisztérium előtt a Vágóhidak bezáratásáért.
END THE SLAUGHTER AGE
Több vegán, és állatvédelmi szervezet tagjai tüntettek azért, hogy Európában vessenek véget a vágóhidak korszakának, abban bízva, hogy sikerre viszik az End the Slaughter Age nevű petíciót.
TRAIN TO CHANGE
A HARC Magyarországon meghonosította a Train to Change elnevezésű aktivista módszert. A metrókon és villamosokon szembesülhetett az utca embere az állatjogi üzenettel, és ezáltal az internetes elérésekkel együtt többszázezer embert értünk el.
MEGMENEKÜLT A HENTESTŐL!
A 10 éves bivaly, Néró gazdája egy váratlan esemény miatt nem tudta őt tovább ellátni, környezete viszont egyre nehezebben viselte a viselkedését. A korábban nagy szeretetben nevelt, nem levágásra szánt állathoz így már a hentest hívták, amikor egy állatbarát úr jelentkezett, hogy magához vegye lovasudvarába, ahol más állatok, köztük bivalyok is élnek. A 14 mázsás állat elszállítása, bódítása, hivatalos dokumentumainak rendezése azonban nem kis szervezéssel és költséggel járt. Egy vegán hölgy kezdeményezésére gyűjtés indult, hogy a pénzen biztosan ne múljon az állat élete. Néhány nap alatt 205 ezer forint gyűlt össze, Néró pedig a 2023-as évet új, békés otthonában kezdhette meg.