“Ha nem vagy vegán, állatkínzó vagy! "- talán ez a mondat lehetne Peterson védjegye, de persze sok víz lefolyt a Perthben található hattyú folyón, míg a békés szörfözéstől eljutott a hangos és sokszor megbotránkoztató akciókig.
Tash 1993 novemberében született a világ legnaposabb városának kikiáltott nyugat- ausztráliai metropoliszban és már egész kiskorában kötődött az állatokhoz. Egy tv interjúban elmesélte, hogy a szülei gyakorta szerveztek kirándulásokat a tengerhez vagy az állatok számára fenntartott vadasparkokba, ezáltal egyre erősödött az állatokhoz fűződő kapcsolata. Ennek ellenére is, csupán évekkel később döbbent rá arra, hogy az életmódja áldozatokkal jár, és hogy ideje változtatni.
Peterson első nagyobb visszhangot kiváltó megmozdulása egy McDonald’s megzavarás volt, ahol véres ruhában tartott egy "MCDONALD'S, MONDD EL NEKIK AZ IGAZAT" táblát.
A performanszról beszámolt az Independent, a Daily Mail és a SkyNews, de a legnagyobb elérést a közösségi média platformok biztosították. A videó szinte berobbant az internetre és tarolt. Több mint 15 millió megtekintést ért el és mivel a táblán ott volt a felhívás arra is, hogy nézzék meg a Dominiont, így rengeteg ember keresett rá a vágóhidak valóságát bemutató dokumentumfilmre.
Amint egyre nagyobb tömegekhez jutott el az állatok jogaiért vívott harca, több lett a támogatója, de ezáltal az ellensége is.
Halálos fenyegetéseket kapott és megtörtént, hogy állatok testrészeit hagyták a házuk előtt. Az egyik legdurvább eset az volt, amikor egy kenguru gyilkos, nevezetesen Chrisco Maggi, meggyilkolt erszényesek képeit küldte Petersonnak azzal az üzenettel, hogy mielőtt megölte volna őket, az állatokat Tash nevét kiáltották. A jéghegy csúcsa az volt, amikor azzal fenyegette meg az aktivistát, hogy minden alkalommal, amikor egy új videót tölt fel a netre, meg fog ölni egy újabb állatot.
A negatív visszhang mértéke Peterson megmozdulásai után többnyire nagy. Újságírók, tv riporterek, fotósok követik a tiltakozásokra, bírósági tárgyalásokra, és lényegében ez is lenne a cél. Az ausztrál aktivista számára a diszruptív akciók csupán eszközként szolgálnak a média szerepléshez, amin keresztül többmillió embernek beszélhet élő adásban vagy az újságlapok nyomtatott/online hasábjain arról, hogy mi is zajlik valójában az állatiparban.
Megértem, hogy ez a mérkőzés fontos volt, de nem kérek elnézést. Kész vagyok tenni az állatokért, mert láttam a szenvedésüket és szeretnék a hangjuk lenni
– nyilatkozta a News 7 tv csatornának. A megzavarás után Petersont 3 évre kitiltották a stadionból, de újra elérte a célját, mert napokkal az eset után nemzetközi médiavisszhangot váltott ki a tiltakozás.
Több mint egy évig fontolgattam az Only Fans fiókot. Nagyon sokat gondolkodtam rajta, de rájöttem, hogy a küldetésem az állatok megsegítése, és ezért szinte bármire hajlandó vagyok, hogy segítsek nekik.
Tash Peterson
A következő, futótűzként terjedő Peterson provokáció már sokkal békésebbre sikeredett és leginkább a vegán mozgalmon belül váltott ki ellenérzéseket azzal, hogy fehérneműben pózolt Melbourn utcáin.
A lingerie protest néven futó állatjogi kampányban fehérneműs modellek szólnak az emberekhez. Peterson oldalán ott volt Stefania Ferrario is, aki a 2017-es melbourni divat hetek egyik reklámarca volt.
Ettől fogva borítékolható volt, hogy a média rákap és előtérbe kerül az, hogy Tash a megzavaró akciók után kapott büntetések fedezésére OnlyFans fiókot nyitott. A felnőtt tartalmakat megosztó oldalon a “militáns” vegánként számontartott Peterson havonta 40 000 dollárt keres, amivel vélhetően hosszú időre bebiztosította az anyagi hátterét. Az így megkeresett összeg segít neki abban, hogy az ideje nagyrészében az állatokért harcoljon, de ennek az egyik hátulütője az, hogy szinte minden interjúban megemlítik, hogy mivel is keresi a kenyerét.
A soron következő Tash Peterson akció volt az, ami meggyőzte e sorok íróját arról, hogy a diszruptív aktivizmusnak van létjogosultsága a mozgalmakban.
A szóban forgó eset 2021 szeptemberében történt. Ezúttal a választás egy Louis Vuitton boltra esett. A performansz abból állt, hogy Tash a saját menstruációs vérével összekenve a testét, félmeztelenül lépett be a divatboltba, ahol szembesítette a vásárlókat azzal, hogy az ott árult ruhák, cipők lényegében halott állatok bőréből készülnek. Az esemény után így nyilatkozott az egyik napilapnak.
Azt hiszem, ez volt az eddigi legerőteljesebb diszruptív tiltakozásom. Fontos számomra, hogy minél kreatívabb legyek, hogy minél több emberhez jusson el az üzenetem – abban a pillanatban, hogy leveszem a ruháimat, sokkal több figyelmet kapok.
Tash Peterson
Tash Peterson felismerte, hogy a szenzációéhes média figyelmét leginkább a megbotránkoztató dolgokkal lehet ráirányítani az állatok szenvedéseire és azzal, ha hangosan zavar meg rendezvényeket, gyorséttermeket. Az egyik interjúban részletesen is kifejtette, hogy miért ezt a fajta aktivizmust képviseli.
Pontosan két évvel ezelőtt a West Australian újság címlapján szerepeltem, melyben egy dupla oldalas cikket írtak a veganizmus és az állatjogi aktivizmus felé vezető utamról. Ez abban az időben történt, amikor felszólaltam az RSPCA kutyasétáltató rendezvényén és ezáltal felfedeztem a diszruptív aktivizmus mögött rejlő erőt. Ez vezetett el ahhoz, hogy felfedezzem a hangom erejét, amivel felhívhatom a média figyelmét az állatok jogaira.
Minden cselekedetem kemény kritikát váltott ki a nem vegán és a vegán közösségen belül is. Olyan bélyegeket aggattak rám, mint “Ausztrália legrosszabb vegánja”, “kártevő”, de még “belföldi terroristá”-nak is neveztek. Ez bizonyára azt jelenti, hogy amit csinálok az nem működik, és több kárt okozok, mint amennyi jót, igaz? Tévedés. Én egy aktivista sikerességét abban mérem, hogy mennyi gyűlölködő veszi körül. Hadd magyarázzam el, miért.
A társadalmi változások sosem mentek végbe kényelmesen. Ellenállás, bántalmazás, agresszió és negatív reakció volt mindig is az igazságra. Ezek a szokásos emberi válaszok. Sokan cinikusak és a diszruptív aktivizmust az állatjogi mozgalom hátráltatásának tekintik. Ezen felfogás mögött az áll, hogy vannak, akik nem viselik el a közvélemény negatív reakcióját, amikor egy aktivista diszruptív aktivizmust alkalmaz. Sokan úgy gondolják, hogy az ilyen aktivisták ellökik az embereket azáltal, hogy túl harciasak vagy agresszívak, ezért senki nem fog figyelni az általuk közvetített üzenetre. Mások azzal érvelnek, hogy ezek az aktivisták rossz hírét keltik a vegánoknak és csak ártanak a vegán mozgalomnak.
Kezdetben elég szokatlanul hangozhat, sőt nevetségesnek, de a társadalom negatív reakciója csupán annak a jele, hogy pozitív változás történik. A megzavaró akciókat a történelem során korábban is a társadalmi változások megteremtésére használták, és ezért létfontosságú az állatjogi mozgalom számára is. Az állatjogi mozgalom a leggyorsabban növekvő jogi mozgalom a világon. A változás benned van. Megvan a hatalmad ahhoz, hogy pozitív változást hozz a nem humán állatok életébe. Most van itt az ideje annak, hogy amikor csak tudtok, szót emeljetek értük.