Paul Watson – a bálnák harcos védelmezője

Cikkünkben bemutatjuk Paul Watson kapitányt, aki 50 éve a tengeri emlősök és óceáni biodiverzitás védelmére tette fel az életét, az illegális tevékenységek helyszínén történő közvetlen beavatkozással. Utánajártunk a japán kormány lobbi tevékenységnek, ami a 2024.07.21-i letartóztatásához vezetett a grönlandi Nuukban, közigazgatásilag Dániában.
Paul Watson – a bálnák harcos védelmezője
Úgy érzem, morális kötelességünk, hogy megakadályozzuk a bűnözőket abban, hogy megerőszakolják és kizsákmányolják a bolygót.
 
Nem hátrálhatok meg, ez túl fontos, ha az óceán meghal, mind meghalunk.
Szeptember 28.-án kiállunk Paul Watson kapitány mellett.
 
A dán nagykövetségnek beadványt nyújtunk be egy felvonulással ékesített demonstráció keretein belül.

Paul Watson – a bálnák harcos védelmezője

A KEZDETEK

Paul Watson 1950 december 2-án született Torontóban, Kanadában. Gyermekkorától kezdve különös érdeklődést mutatott a természet és annak védelme iránt. Kilencéves korában már vadászok által elhelyezett vadcsapdákat tett tönkre, feltartóztatott őz- és kacsavadászokat és szembeszállt a többi gyerekkel, akik madarakra lövöldöztek.
Édesanyjuk korán meghalt, apjukkal nem volt jó a kapcsolata, így egész fiatalon csatlakozott a kanadai parti őrséghez és hajózási tapasztalatot szerzett angol, kanadai, norvég és svéd kereskedelmi hajókon.

Paul Watson fiatal korában

AKTIVIZMUSA

1969-ben a hidegháború idején, az USA kormánya Amchitka szigeténél a tengerben nukleáris bombát tesztelt, aminek következtében tengeri állatok ezrei pusztultak el. Paul Watson barátaival demonstrált a környezetpusztító fegyver tesztelése ellen. A fiatalok ekkor döntöttek egy környezetvédelmi szervezet létrehozása mellett, 1972-ben megalapították a Greenpeace-t. 1977-ben elváltak útjaik, a vezetői testület túl radikálisnak minősítette őt, Paul pedig túlságosan bürokratikusnak és passzívnak a Greenpeace tevékenységét.

Watson megalapította saját szervezetét, a Sea Shepherd Conservation Society-t, amivel évtizedeken keresztül hatékonyan védelmezte a tengeri emlősöket és óceánjaink élővilágát.

A Sea Shepherddel Watson Kapitány fő stratégiája a bűncselekmény / veszély közvetlen helyszínén történő beavatkozás (direct action) volt. A Sea Shepherd hajóját (későbbiekben pedig a flottáját) bálna- és fókavadász hajók elleni beavatkozásra vezényelte.

Nemzetiségre való diszkrimináció és félelem nélkül konfrontálódott kanadai, namíbia fókavadászokkal, valamint orosz, spanyol, norvég, izlandi, makah, feröeri és japán bálnavadászokkal. A kifejezés klasszikus értelmében fegyverek nélkül, körültekintően végrehajtott akcióit kikötőkben elsüllyesztett bálnavadászhajók fémjelzik, anélkül, hogy sérülést okozott volna bárkinek az ellenfél hajóján.

A Paul Watson kapitány által alapított, eredeti Sea Shepherd, kormányok felkérésére, nemzeti parti őrségekkel és haditengerészetekkel is együttműködésre lépett, hogy felségvizeikből kiszorítsák az IUU (illegális, be nem jelentett, dokumentálatlan) halászatot, illegális cápauszony vadászatot. Az első együttműködés a Galapagosi Tengeri Nemzeti Park biodiverzitásának védelmében (különös tekintettel a cápauszony vadász flottákra), az ecuadori kormánnyal jött létre, melyhez a Sea Shepherd a Sirenian hajót telepítette és egy kis bázist is létrehozott.

Az IUU halászati tevékenység felderítése és akadályozása mellett, más környezetvédő csoportokkal együttműködésben, a Sea Shepherd munkája is hozzájárult az eresztőhálós halászat környezetpusztító módszerének megismertetéséhez és számos régióból történő kitiltásához.

Paul Watson kapitány a bálnák védelmére tette fel az életét, így nem meglepő, hogy Japán illegális antarktiszi bálnavadászatának felszámolása lett szervezetének legnagyszabásúbb kampánysorozata: az 1986-os nemzetközi bálnavadászati moratóriumot sárba tipró, önmagának önkényesen évi 1035 fős vadászati kvótát meghatározó, japán “tudományos” bálnamészárlás ellen.

Erről a “kutatói tevékenységről” 2014. március 31-én a Hágai Nemzetközi Legfelsőbb Bíróság kimondta, hogy egyáltalán nem tudományos, hanem egyszerűen illegális kereskedelmi célú mészárlás.

2018. október: Peter Hammarstedt, Geert Vons, Lamya Essemlali, Jeff Hansen, Alex Cornelissen és Paul Watson Kapitány

A Sea Shepherd Global-t eredetileg a nemzeti és nemzetközi kampányok, az önkéntesek és a hajók hatékony összehangolására hozták létre 2013-ban. Azonban idővel az eredeti célok helyett, az afrikai part menti országok kormányaival és haditengerészeteivel való IUU halászati tevékenység elleni együttműködések kerültek a fókuszába.

A Sea Shepherd Global hat igazgatójából négynek már nem felelt meg Paul Watson kapitány erőteljes stratégiája. Ahelyett, hogy emelt fővel elhagyták volna mentorukat és a Sea Shepherdöt, megalapították volna a saját stratégiájuknak megfelelően működő szervezetet, 2022-ben jogtalanul kirúgták Paul Watsont és Lamya Essemlalit a Sea Shepherdből.

A Sea Shepherd alapítója jelenleg az egyetlen a világon, aki nem viselheti az általa 1977-ben alapított szervezet logóját.

Lamya Essemlali és Paul Watson ezt követően megalapította a Captain Paul Watson Foundation-t és a Sea Shepherd Origins nevű csoportot. A Sea Shepherd francia, brit és brazil szervezetei valamint a magyar képviselet hűséget fogadtak Paul Watsonnak és a Sea Shepherd Originsnek, majd elhagyták a Sea Shepherd Globalt.

Az árulásról és erőszakos hatalomátvételről sem a Sea Shepherd Global, sem a hozzá hűséges nemzeti egységei nem adtak ki nyilatkozatot.

ELFOGATÁSA ÉS A KÖVETKEZMÉNYE

Kangei Maru: a japán bálnaorvvadász-flotta új úszó mészárszéke

2024. július 21-én Paul Watson hajója, a John Paul DeJoria, a grönlandi (Dánia) Nuuk kikötőjébe érkezett tankolni, mielőtt az Északnyugati átjárón át Japán felé vette volna az irányt elindítani az Operation Kangei Maru bálnavédelmi kampányt.

Ahogy a motor leállt, 14 fős dán SWAT egység lépett a hajó fedélzetére, megbilincselték és őrizetbe vették a kapitányt. Jelenleg is Nuuk börtönében tartják fogva, a kerületi bíróság meghosszabbította az őrizetét október 2-ig. Ha a bíróság – eleget téve Japánnak – bűnösnek találja, akkor akár 15 évig terjedő szabadságvesztésre számíthat, ami élete végéig tartó elzárást jelenthet.

Miközben a csendes-óceáni bálna populációk még mindig rendkívül sérülékenyek az évszázadokon át tartó, bálnavadászat következményeként, néhány nappal a kapitány letartóztatása után a flotta, amit Watson meg akart állítani, megölt egy 19,6 méteres, 55 tonnás veszélyeztetett fajvédelmi státuszú közönséges barázdásbálnát.

Ő volt ennek a fajnak az első, hivatalosan is kereskedelmi okból lemészárolt japán áldozata 1976 óta. Azóta egy hónap alatt négy további egyedet is megöltek, ugyanis ez a faj is, amelyet a bàlnavadászok a “bálnák királyának” neveznek, felkerült Japán vadászati listájára.

A sziláscetek alrendjébe tartozó közönséges barázdásbálna csaknem 27 méteres hosszúságával a kék bálna után a világon a második legnagyobb, ma is élő állatfaj. Mint a többi nagytestű bálnát, ezt a bálnafajt is intenzíven vadászták a 20. században, emiatt a sebezhető fajok listájára került. 1904–1979 között a déli féltekén csaknem 750 000 közönséges barázdásbálnát öltek meg, a populációt napjainkban kb. 15 000 egyedre becsülik.

A VÁD

A dán hatóság egy Japán által 2012-ben hozott végzés alapján tartóztatta le Watsont, ami birtokháborításban való közreműködéssel, testi sértéssel, vagyoni károkozással és üzletkárosítással vádolja.

A japán végzés egy 2010. február 11-én, az Operation Waltzing Matilda bálnavédelmi kampány során, az Antarktisz térségében történt incidensre hivatkozik.

A végzés azonban nem tér ki a teljes történetre…

Pete Bethune, az Ady Gil trimarán hajó kapitányaként csatlakozott a Sea Shepherd antarktiszi bálnavédelmi missziójához, amikor a japán kormány felfegyverzett biztonsági hajója, a Shonan Maru keresztülgázolt az aktivisták hajóján. Mint a Bálnák háborúja epizódjából ismeretes, a japán gyilkossági kísérlet után Bethune úgy döntött, hogy saját kezébe veszi az incidens elrendezését.

Bethune a trimaránja tönkretételére és a fedélzeten levő 7 bálnavédő életének veszélyeztetésére egyéni akcióval reagált és a Shonan Maru fedélzetére lépett engedély nélkül. Az itt történt események szerepelnek a Kapitány vádpontjaiban (birtokháborításban való közreműködés, vagyoni károkozás), azonban Paul Watson legénységének tagjai szem- és fültanúi voltak annak, hogy a Kapitány a kezdetektől nem értett egyet, sőt egyenesen ellenezte Bethune ezen akcióját.

Bethune figyelemfelkeltő akciója a letartóztatásával zárult, ahonnan hónapokon át tartó kihallgatássorozat után, vádalkuval szabadult. Mindössze annyit kellett vallania, hogy Paul utasította az akció végrehajtására.
Bethune azóta már visszavonta a vallomását, ezt azonban a vád nem veszi figyelembe.

Watson kapitányt testi sértéssel is vádolják. Ez az eset is ismeretes a Bálnák háborúja egyik epizódjából és szintén 2010-ben történt. A Shonan Maru hajó saját legénysége vetett ekkor be egy könnygázágyút Paul Watson hajója ellen, azonban hirtelen megváltozott a szélirány és ennek köszönhetően önmagukat permetezték le.

A Kapitány elleni koholt vádakkal szemben a Shonan Maru kapitányának soha nem kellett bíróság elé állnia a hétrendbeli (annyian tartózkodtak az Ady Gil-en annak összezúzásakor) gyilkossági kísérlet miatt, sem a 2 millió USD értékű trimarán megsemmisítéséért!

Pete Bethune az Ady Gil fedélzetén
Pete Bethune és az Animal Planet felvételei 5 percen belül vissza tudnák adni Paul Watson elrabolt szabadságát, azonban a dán bíró sem a júliusi, sem a szeptemberi tárgyaláson nem engedte azokat lejátszani.

50 éve a leghatékonyabb eszközünk a kamera, a média nyilvánossága. Vádlóim azok, akik megszegik a nemzetközi és ausztrál törvényeket, a japán kormány biztonsági hajója volt az, amely keresztül hajtott az Ady Gil trimaránon, emberekkel annak fedélzetén.

A vádlóim által citált incidens(ek)ben a japánok az agresszorok, gyorsabb, jobban manőverezhető hajóik révén ki tudtak térni az utunkból, vagy neki tudtak ütközni hajóinknak, amikor éppen meg akartak bennünket rongálni. Az Animal Planet Bálnák háborúja (Whale Wars) epizódok kampányaink minden fontos mozzanatát rögzítették és a világ nyilvánossága elé tárták.

A Sea Shepherd alapítója 2024. október 2-ig, immáron a negyedik tárgyalásig előzetes letartóztatásban marad.

A POLITIKAI ÉRDEKEK

A japán lakosság körében ma már egyáltalán nem örvend népszerűségnek sem a delfin-, sem a bálnahús.

Az idősek a II. világháború idején átélt nélkülözéssel azonosítják, a fiatalok elmondása szerint pedig már a szaga is taszító számukra.

Ezért a japán kormány bálnahús-fogyasztást népszerűsítő kampányokkal, és az iskolai- és kórházi közétkeztetésben történő terítéssel is támogatja a bálnavadászatot.

Bálnahús automaták Tokyoban

Nemzetközi kutatók évtizedek óta figyelmeztetnek a cetek húsának mérgező nehézfém-tartalmára, amit 2008-ban dr. Tetsuyo Endo, a Hokkaido Egyetem kutatójának csapata független, japán nyelvű publikációban is megerősített és arra figyelmeztette a lakosságot, hogy a bálna nem táplálék, ellenben fogyasztásuk súlyos, visszafordíthatatlan egészségkárosító hatása vetekszik az 1956-os minamatai (japán kisváros) tömeges higanymérgezéssel, amit Minamata kórnak neveztek el.

A japán kormány mindezek ellenére anyagilag támogatja és akár fegyveres erőkkel is védelmezi az illegális japán cetmészárlást, a legfélelmetesebb ellenségükkel, Paul Watson kapitánnyal szemben.

AZ AKTIVIZMUS EREDMÉNYEI

Watson letartóztatása egy másik kérdést is felvet: Mire vagyunk hajlandóak azért, hogy megmentsük a bolygót?

Elegek a petíciók és levelek, ha a kormányok képtelenek a természet és az állatok érdekeit figyelembe véve cselekedni?

Watson szerint nem.

Ő mindig kész volt az életét áldozni azért, hogy megvédje a bálnákat. Ezért akarja Japán őt ilyen kétségbeesetten rács mögött látni.

Lamya Essemlali, a Sea Shepherd Franciaország elnöke és társalapítója

“Ha a kormány megsérti az emberek jogait, a lázadás szent és sérthetetlen jog és alapvető kötelesség.” – áll az 1793-as francia forradalom polgári jogi nyilatkozatában, Paul Watson kapitány tehát nem tett egyebet, mint élt az emberi jogaival, a tengeri emlősök és az óceáni biodiverzitás védelmében. Elfogása mindannyiunk szabadsága elleni támadás.

Nem számolja, hányszor került életveszélybe a tengeri emlősök védelmezése közben. Helyszíni beavatkozásait “Amíg ellenünk harcolnak, addig nincs idejük a szigonyágyút bálnákra irányítani” elvén vezette, hajóját rendre a szigonyágyús hajók és bálnák közé, vagy a szigonyágyús hajók és bálnatest feldolgozó úszó mészárszék közé, vagy az üzemanyagszállító tanker és a bálnavadász flotta többi hajója közé navigálta.

Munkásságát számos nemzetközi díjjal ismerték el:

Paul Watson kapitány vezetésével a Sea Shepherd kampányai és akciói a kifejezés klasszikus értelmében fegyvertelenül, mégis a XX. század végének és a XXI. század leghatásosabb “fegyverével”, a média jelenlétével zajlottak:

Paul Watson kapitány a 90-es évek végén döntött úgy, hogy hajóin kizárólag növényi alapú ételek készülhetnek, amivel a kampányokról megjelent cikkek és dokumentumfilmek, illetve a közösségi média térhódítása révén, nagymértékben hozzájárult a növényi étrend és a vegán életmód népszerűsítéséhez.

Úgy érzem, hogy felelősségem és kötelességem mindent megtenni a földön élő fajok védelmében.

Hasonló cikkek

NetVegán – online aktivizmus kiokosító

Megsérültél és kezed-lábad törted, miközben csirkét mentettél egy vágóhídról? Semmi gond. Megmutatjuk, hogy miképp segítheted az állatjogi mozgalmat otthonról, a kórházból vagy a fogdából.