A veganizmus nem az egészségről, környezetvédelemről, emberi jogokról, vagy az állatszeretetről szól.
Akár utálhatod is az állatokat, ha közben tiszteletben tartod az élethez való jogukat.
A veganizmus egyedül az állatokkal történő igazságtalanság megszüntetéséről szól.
MI TAKAR AZ ÁLLATJOGI OUTREACH KIFEJEZÉS?
Ez egy ismeretterjesztéssel összekötött, beszélgetés aminek az alapja az, hogy úgy szólalunk fel az áldozatokért, ahogy mi szeretnénk, hogy felszólaljanak értünk, ha az ő helyzetükben lennénk.
– Az igazság közvetítői vagyunk, és a változást segítjük elő, az áldozatok (és nem az elnyomók) előtérbe helyezésével. A veganizmus egy mozgalom amiben a nem-emberi állatokat, emberek képviselik.
– Ha nem úgy beszélsz, ahogy te szeretnéd, hogy beszéljenek érted, ha az állatok helyében lennél, akkor cserben hagyod az elnyomottakat.
– A sikeres outreach alapja az, hogy szembesítjük az elnyomókat azokkal a tettekkel amikért személy szerint felelősek. Minden más csak részlet. Sok ember bármit képes felhozni azért, hogy elkerüljék a felelősségrevonást pedig ezek az iparágak pontosan azért léteznek mert a nem vegán emberek eltartják őket. Csak azért, mert valaki vegán lesz, nem fog megszűnni az (állatkínzó) iparág, de ő, már nem vesz részt többé az atrocitások elkövetésében. Az intézményi változások nem lehetségesek egyéni változások nélkül.
NEM TUDOD MANIPULÁLNI AZ EMBEREKET ARRA, HOGY VEGÁNNÁ VÁLJANAK
– Senkinek nincs alapból olyan kivételes/speciális modora amitől az emberek varázsszóra vegánná válnak, meg kell tanulni hatékonyan kommunikálni.
– Soha nem lesz 100%-os sikerrátád. Nincs olyan mágikus szófordulat amitől valaki vegán lesz. Ha készen állnak rá, meghallgatnak, ha nincsenek rá készen, akkor nem fognak.
– A funkciód állatjogi aktivistaként az, hogy szembesítsd és felelősségre vondd őket azért az állatkinzásért, amit az életmódjuk által elkövetnek.
MIT ÉRTÜNK AZ ALATT, HOGY MAGOKAT ÜLTETÜNK?
– Nem azt értjük alatta, hogy érdekességeket/tényeket mondunk, informálunk (pl tudtad, hogy a borjakat elszakítják az anyjuktól? Tudtad, hogy a csirkéket 6 hetesen ölik meg? )
– Amit értünk magok elültetése alatt, az az, hogy a járókelők tudják, hogy ők személyesen felelősek azért, amit a tv, laptop képernyőkön mutatunk nekik. Erkölcsileg csak az elfogadható, hogy attól a naptól kezdve vegánok lesznek, semmi kevesebb.
NE AZ EMBEREK TETSZÉSÉT PRÓBÁLD ELNYERNI
– Ne próbálj túl kedves vagy elfogadó lenni csak azért, hogy meghallgassanak. Az persze fontos, hogy udvarias legyél, de amikor valaki olyan idióta kifogással hozakodik elő, mint például az, hogy a növények is éreznek, és te megértően bólógatsz, akkor csak azért csinálod, hogy szerethető maradhass. Ez nem segít abban, hogy bárki komolyan vegye a veganizmust. Az emberek elveszítik a tiszteletüket irántad (tudat alatt) ha ezt csinálod.
EZ A MEGKÖZELÍTÉS TELJES ŐSZINTESÉGET IGÉNYEL
– Amikor elmondod az igazságot az embereknek ez a legtiszteletteljesebb dolog amit tehetsz velük. Amikor minden mondatukkal egyetértesz, akkor elveszted a tiszteletüket. Azt fogják tettetni, hogy elnyerted a tiszteletüket, de valójában csak azt akarják elkerülni, hogy felelősségre vondd őket. Ezért mondják azt, hogy ’’én nem eszem sok húst’’ (általában csak a vegánoknak mondják és többnyire nem is igaz) és erre a vegán van, hogy úgy válaszol ’’Ó tényleg? Ez szuper!’’
– Azoknak akik kevesebb húst esznek, nincs szükségük másfajta megközelitésre, megkülönböztetett bánásmódra azokhoz képest akik sok húst esznek. Vegánnak lenni és ráébredni arra, hogy mennyi kegyetlenség van a világban, nem kényelmes. Az emberek szeretnének bent maradni ebben a mátrixban és neked kell őket kisegíteni onnan.
– Amikor az a vágyad, hogy elfogadást és szeretetet kapj másoktól, erősebb mint, az, hogy az állatokért küzdj, akkor az állatjogokból űzöl gúnyt.
– El tudod képzelni, hogy mi lenne, ha az emberjogi aktivisták legfontosabb célja az lenne, hogy kedveljék őket az elnyomók?
– Legyél őszinte!
LEHET HOGY TARTASZ ATTÓL, HOGY BÁTRAN BESZÉLJ
Nem igaz, hogy agresszívak lesznek veled, mert abban a pillanatban elnyered az emberek tiszteletét, amikor megérzik hogy jót akarsz. Az állatokért beszélsz, és ők megérdemlik az őszinte és bátor beszédet.
– Amikor félsz attól, hogy konfrontálódj az állatokért, vagy egy beszélgetőtársad túl extrémnek hív, (ez gaslighting, azaz pszichológiai manipuláció, amivel kétségeket próbál elültetni a fejedben, hogy elbizonytalanítson téged) képzeld magad az állatok helyzetébe.
– Őszintén és bátran kell beszélned, hogy érződjön, hogy a veganizmust komolyan kell venni. Az embereknek akikkel beszélsz motiváltnak kell érezniük magukat, miután veled beszéltek – ennek a legjobb módja az, hogy felelősségre vonod őket. Úgy kell érezniük magukat, hogy nincs más elfogadható opció, csak a veganizmus.
NE BESZÉLJ AZ EMBERI EGÉSZSÉGRŐL, VAGY A KÖRNYEZETVÉDELEMRŐL
– Ezek a dolgok fontosak, de nagyon sok fontos mozgalom létezik, és nem kéne az állatjogi mozgalmat összekeverni más mozgalmakkal. Az állatok megérdemlik azt hogy saját mozgalmuk legyen. Amikor belekeverjük az egészséget és a környezetet, akkor azt sugalljuk, hogy az állatjogok önmagukban nem állják meg a helyüket.
– Mindennek megvan a helye és az ideje, teljesen oké, ha szeretnél az egészségről vagy a környezetről beszélni, de az állatjogi eseményeket dedikáld az állatjogoknak. Valljuk be, még azt sem tudjuk, hogy a statisztikák pontosak-e, de meg kell érteni, hogy nem az számit, hogy az állattartás az 1. vagy a 20. okozója a klimakrízisnek, mert az állatjogi érvek enélkül is elég erősek.
– A ’’környezetvédő’’ szónak nincs valódi definiciója. Az emberek többsége nem környezetvédő, de ha mégis akkor, azt hiszik, hogy eleget tesznek. Mivel az emberek önzőek csak annyira és addig érdekli őket a környezet amíg hatással van az életükre.
HOGYAN VÁLASZOLJ AZ EGÉSZSÉGGEL KAPCSOLATOS KÉRDÉSEKRE
– Csak akkor foglalkozz ezekkel a kérdésekkel, ha a beszélgetőpartnered hozza fel, és úgy érzed, hogy komolyan gondolja. Ha felhozza, mondj valami olyasmit hogy „ A tudomány a mi oldalunkon áll ami a növényi étrendet illeti, rengeteg vegán testépitő/atléta van. Ha vannak egészségügyi aggályaid, a google a barátod ” vagy ’’Vegán vagyok x éve, hogyhogy nem haltam meg?’’ bízzunk az emberek intelligenciájában, hogy egy kis utánajárással, kereséssel megtalálják a kérdéseikre a válaszokat.
– Ha valaki a növényi étrend környezeti hatásairól kezd el beszélni, emlékeztesd, hogy az egy másik téma, aminek nincs köze az állatjogokhoz.
MIÉRT NEM ÉRDEKLI AZ EMBEREKET AZ ETIKA?
– Amikor más dolgokról beszélünk, úgy mint a növényi étrendes receptek, éttermek, fogyás, erdőirtás akkor azt sugalljuk, hogy az állatjognak önmagában nincs elég súlya.
– Sokan olyan mondatokat használnak a mozgalomban mint a ’’Friends not food’’ vagy ’’aki szereti az állatokat, nem eszi meg őket’’ de ez a párbeszéd nem a szimpátiáról/empátiáról szól, hanem a felelősségrevonásról.
MILYEN IGAZSÁGTALANSÁGHOZ LEHET HASONLÍTANI?
– Helyezzük a beszélgetőtársunkat az áldozat helyzetébe. Inkább kerüljük a kutyás hasonlatokat- ezek a példák az állatszeretetre építenek, és nem az igazságtalanság érzésére.
STATISZTIKÁK: CSAK A MINIMÁLISAT
– Nem azért vagy ott egy állatjogi outreachen, hogy tudós legyél, hanem azért, hogy tömör és velős beszélgetést folytass az emberekkel amivel felelősségre vonod őket az igazságtalan állatkínzás miatt, amit művelnek. A beszélgetés a szükségesnél hosszabb lesz, ha statisztikákról vitatkoztok.
Ez egy újabb ok arra, hogy ne hozd fel a környezetvédelmet és az egészséget, mint témát.
ELÉRHETŐSÉG ÉS A BESZÉLGETÉS HOSSZÚSÁGA
– Nem mindenkivel éri meg beszélgetni. A munkád egyik legfontosabb része az, hogy felméred, hogy ki az akivel megéri beszélgetni, és ki az akivel nem. Sok ember nem elérhető.
– Ha csak egy rövid beszélgetést akarnak veled, legyen rövid. Ne szórakoztasd a járókelőket hosszú vitázgatással. Van, aki kötekedni jön oda, nekik az a legjobb üzenet amit hagyhatsz, hogy a vegánoknak nincs idejük az ő hülyeségeire. Nem vitázni vagyunk ott. Legyőzheted az érveiket egy hosszú vita során, de nem ezen múlik a beszélgetés sikeressége, hanem azon, hogy helyesen mérted-e fel, hogy nyitott-e az üzenetre az adott ember, és hogy kellően felelősségre vontad-e a tetteiért, motiválva őt a változásra.
– Ne becsüld alá a mindenevő bűntudat ravaszságát, és a képességet, amit nagyon sok mindenevő birtokol, hogy elpazarolja az értékes idődet, amiben az állatjogokért dolgozol.
SZÓKRATÉSZI MÓDSZER
– Ez egy módszer amit a beszélgetéseken belül használunk (nem önmagában). Ez azt jelenti, hogy kérdéseket teszünk fel, amik segítségével a beszélgetőtársunk a saját következtetésekre jut.
– Használj nyitott kérdéseket: pl. ’’ Miért ellenzed az állatkínzást?” ahelyett hogy kijelentenéd: ’’Az állatkínzás rossz’’
– Fontos az időzítés. Neked kell ráérezni arra, hogy itt az ideje feltenni egy nyitott kérdést, egy igen-nem kérdést, vagy, hogy annak jött el az ideje, hogy állítást tegyél.
A nyitott kérdések preferáltak, de a zárt kérdések és az állítások is fontosak abban, hogy előre vigyék a beszélgetést.
MIÉRT VS. HOGYAN
– Az emberek már eleve tudják hogyan lehet vegánná válni. Google a barátod. Annak érdekében, hogy az emberek egyáltalán érezzék a szükségét annak, hogy vegánok legyenek, felelősségre kell őket vonni az állatkinzásért, hogy érezzék, hogy amit az állatokkal művelnek azt abba kéne hagyni.
– Milyen lenne ha egy más igazságtalanságnál arra koncentrálnánk, hogy miképp éljünk nélküle? Gondoljunk bele, hogy milyen ez az állatok helyzetéből nézve.
A VEGETARIANIZMUS AZ ÁLLATJOGI MOZGALOM RÁKFENÉJE
– A vegetáriánusok nem vegánok, és ugyanúgy felelősségre kell őket vonni állatkinzásért, mint bárki mást. A legtöbb esetben keményebbnek is kell velük lenni, mert abban a tévhitben élnek, hogy ők már jót tesznek. Ők a célközönségünk.
– Ugyanannyi állatkínzásért felelősek, mint a húsevők. Miért kéne hát másként bánni velük? Nem ’’szövetségesek’’. Ne hagyd, hogy más vegánok, vagy nem vegánok manipuláljanak, hogy azt hidd ők a szövetségeseink. A vegetáriánusok ugyanannyira nem a szövetségeseink, mint mondjuk a paleo diétások. Ők nem esznek tejterméket, de esznek húst. A tejipar a legkegyetlenebb iparág a szárazföldi állatok számára és ilyen logika mentén mondhatjuk azt is, hogy a paleo diétások nem felelősek ezért mert nem isznak tejet vagy esznek sajtot.